Explore topic-wise MCQs in 3rd Class.

This section includes 1048 Mcqs, each offering curated multiple-choice questions to sharpen your 3rd Class knowledge and support exam preparation. Choose a topic below to get started.

301.

Karan bought 5 notebooks for Rs. 5 each and 2 pencils for Rs. 2 each. How much he has to pay?

A.  Rs. 30                            
B. Rs. 29   
C. Rs. 39                            
D. Rs. 49
Answer» C. Rs. 39                            
302.

Aman had Rs. 200. He purchased two water bottles for Rs. 45 each. How much money was left with him?

A. Rs. 110                          
B. Rs. 90                            
C. Rs. 155                          
D. Rs. 125              
Answer» B. Rs. 90                            
303.

Smitha bought 80 litres of drinking water for a party. The total cost of drinking water was Rs. 240. Which of the following number sentences could be used to determine the cost of one litre drinking water?

A. Rs.240 + 80 = [    ]
B. Rs.240 - 80 = [    ]
C. Rs.240\[\div \]80 = [    ]  
D. Rs.240 x 80 = [    ]
Answer» D. Rs.240 x 80 = [    ]
304.

Arrange the following amounts of money in descending order? Rs.10.75  Rs.10.65  Rs.11.25 Rs.11.05  Rs.12.50  Rs.10.55

A. Rs.12.50>Rs.11.25>Rs.11.05>Rs.10.75>Rs.10.65>Rs.10.55
B. Rs.12.50>Rs.11.05>Rs.11.25>Rs.10.75>Rs.10.65>Rs.10.55
C. Rs.12.50>Rs.11.25>Rs.11.05>Rs.10.55>Rs.10.65>Rs.10.75
D. Rs.12.50>Rs.11.25>Rs.11.05>Rs.10.65>Rs.10.75>Rs.10.55
Answer» B. Rs.12.50>Rs.11.05>Rs.11.25>Rs.10.75>Rs.10.65>Rs.10.55
305.

Ram wants to change his 5 rupees note by 50 paise coins. How many coins will he get?

A. 10                           
B. 5  
C. 20                                         
D. 15
Answer» B. 5  
306.

If 5 pencils cost of Rs. 25, What is the cost of 1 pencil?

A. 6 rupees                            
B. 7 rupees
C. 10 rupees            
D. 5 rupees  
Answer» E.
307.

In India, the unit of currency is:

A. paise                   
B. dollar
C. rupee                    
D. None of these
Answer» D. None of these
308.

Sathwik wants to buy an ice cream which costs Rs. 18. He checks his pocket and finds that he has these coins. Which of the following is true?

A.  Sathwik can buy the icecream and be left with 50 paise.
B.  Sathiwik cannot buy the icecream because he will fall short by 3 rupee and 50 paise.  
C.  Sathwik cannot buy the icecream because he will fall short by 2 rupees and 50 paise.
D.  Sathwik can buy the icecream and be left with 1 rupee and 50 paise.
Answer» C.  Sathwik cannot buy the icecream because he will fall short by 2 rupees and 50 paise.
309.

Ashok bought two apples and a small ice cream. The apple costs Rs. 10 each and the ice cream cost Rs. 12. How much did his meal cost?

A. Rs. 32                    
B. Rs. 22
C. Rs. 20                  
D. Rs. 34
Answer» B. Rs. 22
310.

Direction(Qs. 38 to 40):Consider the following to answer the questions. Considerthe Venn diagram carefully and answer the following questions   What is the sum of coins which are present with boy and girl?

A. 85p                 
B.          75p
C. Rs. 1.70        
D.                      Rs. 1.50
Answer» D.                      Rs. 1.50
311.

The table below shows the cost of different number of tennis balls at a store.Tennis ball CostsNumber of Tennis ballsTotal Cost (in Rs.)1?327654981Based on the pattern in the table, what is the cost of one tennis ball?

A. Rs.18                   
B. Rs.3
C. Rs.6                      
D. Rs.9  
Answer» E.
312.

Raju bought five 34 paise stamps. How much did they cost him?

A.  1 rupee 20 paise
B.  1 rupee 50 paise
C.  1 rupee 70 paise  
D.  1 rupee 90 paise
Answer» D.  1 rupee 90 paise
313.

Direction(Qs. 38 to 40):Consider the following to answer the questions. Considerthe Venn diagram carefully and answer the following questions   What is the total amount present with girl?

A. Rs.65              
B.          Rs.65.85
C. Rs.620         
D.                      Rs.620.85
Answer» E.
314.

'Six thousand eight hundred two rupees in numerals is:

A. Rs.6820               
B. Rs.6812
C. Rs.6810                               
D. Rs.6802  
Answer» E.
315.

Direction(Qs. 38 to 40):Consider the following to answer the questions. Considerthe Venn diagram carefully and answer the following questions   What is the total amount present with boy?

A. Rs.65       
B. Rs.65.85   
C. Rs.620    
D. Rs.620.75
Answer» C. Rs.620    
316.

Consider the following circular diagram. If the sum of money present in the circle is Rs.1. What will come in place of question mark?

A. 50p                 
B.          25p
C. 20p                 
D.          15p
Answer» E.
317.

Consider the following: Cost of 40 erasers is Rs.45 Cost of 50 pencils is Rs.55 Cost of 20 pens is Rs.65 Which one of the following is correct?

A. Cost of a pencil > cost of an eraser > cost of a pen
B. Cost of an eraser > cost of an pen > cost of a pencil
C. Cost of a pen > cost of an eraser > cost of a pencil
D. All the above
E. None of these
Answer» D. All the above
318.

What do 40 stamps cost, if the cost of each stamp is 15 paise?

A. Rs.20                   
B. Rs.2
C. Rs.4                      
D. Rs.6  
Answer» E.
319.

Direction(Qs. 34 to 36):Consider the following scenario to answer questions. Four friends Arun, Vijay,Rohit and Paras went together to see the magic show. The amount of money thatthey had is 50, represented by the figure below. The height of each towerrepresents the amount of money they had.  Consider the following four statements. Vijay had the least amount of money Total sum of money with these four friends was Rs.135 Arun had the least amount of money Difference between money of Rohit and Paras was Rs.20 Which of the following is correct where T stands for TRUE and F Stands for FALSE?

A. A-T          B-F          C-F         D-T
B. A-F          B-T          C-F         D-T
C. A-F          B-T          C-T         D-F
D. A-T          B-F          C-T          D-F
Answer» D. A-T          B-F          C-T          D-F
320.

What is the length of each piece of iron rod, if an iron rod of length 4585 cm is divided into 5 equal pieces?

A. 10m 5 cm         
B.      9 m 17 cm
C. 11 rn 2 cm        
D.      30 m 11 cm
E. None of these
Answer» C. 11 rn 2 cm        
321.

Cost of 60 articles is Rs.8580. Find the cost of unit article?

A. Rs.143             
B.      Rs.163       
C. Rs.182             
D.      Rs.197
E. None of these
Answer» B.      Rs.163       
322.

Sruthi saves Rs. 1.50 every day from her pocket money. How much does she save in 10 days?

A. Rs. 15                    
B. Rs. 16
C. Rs. 20                  
D. Rs. 25
Answer» B. Rs. 16
323.

Direction(Qs. 34 to 36):Consider the following scenario to answer questions. Four friends Arun, Vijay,Rohit and Paras went together to see the magic show. The amount of money thatthey had is 50, represented by the figure below. The height of each towerrepresents the amount of money they had.  Who has the highest amount of money with him?

A. Arun   
B.          Vijay
C. Arun   
D.          Paras
Answer» D.          Paras
324.

Look at the table below for distance travelled by the vehicles. How much distance the car travels in a day? Vehicle Distance travelled Months Bike 14560 km April Bus 5678380 km June Car 24510 km November

A. 850 km             
B.      830 km     
C. 817 km     
D.      834 km
E. None of these
Answer» D.      834 km
325.

Four friends go out for a picnic. Shiva spends more than Rakesh. Latha spends more than Sonal but less than Rakesh. Who made the highest expenditure?

A. Shiva                     
B. Rakesh
C. Latha                   
D. Sonal
Answer» B. Rakesh
326.

Direction: Consider the following story to answer the questions. Shinchan and his family (his father, mother and sister) went to summer vacation by plane to an island. Age of Shinchan is 5 years and his sister is 1 year old. If the fare of flight is as follows: For 2 adults one side fare = Rs.5000 For 5-15 years old, one side fare = Rs.2000 For less than 5 years old, one side fare = Rs.500 They stayed in a hotel for 4 days for which one day stay was Rs.1000. Next morning they went for shopping in which his mother spent Rs.5000 for clothing, his father spent Rs.2000 to purchase a watch; Shinchan spent Rs.100 on cookies. On second day, Shinchan and his father went for surfing for which charges were Rs. 1000 per person. They spent few days on the island and then returned back to their hometown. The family had Rs.35000 with them. What is the amount they will be left with after returning back to their hometown?

A. Rs.6900    
B. Rs.5200     
C. Rs.5500     
D. Rs.5000
Answer» B. Rs.5200     
327.

Cost of printing of 10 visiting cards is Rs.450. What is the cost of printing for each one card?

A. Rs.20                           
B. Rs.45        
C. Rs.50               
D.      Rs.60
E. None of these
Answer» C. Rs.50               
328.

Rahul spent Rs. 27.50 at the fair. His friend spent Rs. 13 more than him. How much did his friend spend?

A. Rs. 30.50            
B. Rs. 15.50
C. Rs. 40.50              
D. Rs. 14.50
Answer» D. Rs. 14.50
329.

Direction: Consider the following story to answer the questions. Shinchan and his family (his father, mother and sister) went to summer vacation by plane to an island. Age of Shinchan is 5 years and his sister is 1 year old. If the fare of flight is as follows: For 2 adults one side fare = Rs.5000 For 5-15 years old, one side fare = Rs.2000 For less than 5 years old, one side fare = Rs.500 They stayed in a hotel for 4 days for which one day stay was Rs.1000. Next morning they went for shopping in which his mother spent Rs.5000 for clothing, his father spent Rs.2000 to purchase a watch; Shinchan spent Rs.100 on cookies. On second day, Shinchan and his father went for surfing for which charges were Rs. 1000 per person. They spent few days on the island and then returned back to their hometown. The total expenditure of the entire family during this vacation trip is:

A. Rs.20600  
B. Rs.21500  
C. Rs.28100  
D. Rs.30100
Answer» D. Rs.30100
330.

Write the following in ascending order? Rs. 6.50,400 paise, Rs. 3.09,390 paise

A. 400 paise, Rs. 6.50 paise, 390 paise, Rs. 3.09
B. Rs. 3.09, 390 paise, 400 paise, Rs. 6.50  
C. 400 paise, 390 paise, Rs. 6.50, Rs. 3.09
D. Rs. 3.09, Rs. 6.50,390 paise, 400 paise
Answer» C. 400 paise, 390 paise, Rs. 6.50, Rs. 3.09
331.

Direction: Consider the following story to answer the questions. Shinchan and his family (his father, mother and sister) went to summer vacation by plane to an island. Age of Shinchan is 5 years and his sister is 1 year old. If the fare of flight is as follows: For 2 adults one side fare = Rs.5000 For 5-15 years old, one side fare = Rs.2000 For less than 5 years old, one side fare = Rs.500 They stayed in a hotel for 4 days for which one day stay was Rs.1000. Next morning they went for shopping in which his mother spent Rs.5000 for clothing, his father spent Rs.2000 to purchase a watch; Shinchan spent Rs.100 on cookies. On second day, Shinchan and his father went for surfing for which charges were Rs. 1000 per person. They spent few days on the island and then returned back to their hometown. Shinchan's family spent Rs.2000 in surfing. This statement is ____.

A. True                 
B.         False
C. Insufficient data          
D. None of the above
Answer» B.         False
332.

Gurpreet bought 3 T-shirts at Rs. 75 each, 4 pants at Rs. 100 each and one pair of shoes costs Rs. 345. How much money did he spend altogether?

A. Rs.970                   
B. Rs.275
C. Rs.913                 
D. Rs.960
Answer» B. Rs.275
333.

Direction: Consider the following story to answer the questions. Shinchan and his family (his father, mother and sister) went to summer vacation by plane to an island. Age of Shinchan is 5 years and his sister is 1 year old. If the fare of flight is as follows: For 2 adults one side fare = Rs.5000 For 5-15 years old, one side fare = Rs.2000 For less than 5 years old, one side fare = Rs.500 They stayed in a hotel for 4 days for which one day stay was Rs.1000. Next morning they went for shopping in which his mother spent Rs.5000 for clothing, his father spent Rs.2000 to purchase a watch; Shinchan spent Rs.100 on cookies. On second day, Shinchan and his father went for surfing for which charges were Rs. 1000 per person. They spent few days on the island and then returned back to their hometown. The total amount spent in shopping is ____.

A. Rs.7100          
B.          Rs.7200
C. Rs.7000          
D.          None of these
Answer» B.          Rs.7200
334.

What would be the total cost for given lollipops and candies?

A. Rs. 40                            
B. Rs. 30                            
C. Rs. 35                            
D. Rs. 45
Answer» D. Rs. 45
335.

Madhavi wants to buy 3 packets of potato chips. Each packet of potato chips costs Rs. 7.50. If she uses a coupon for Re. 1 off for the price of one packet, how much will Madhavi owe for the 3 packets of potato chips?

A. Rs. 21.50              
B. Rs. 22.50
C. Rs. 15                  
D. Rs. 20
Answer» B. Rs. 22.50
336.

If Jessica bought oranges for Rs. 75 and she paid Rs. 100 to fruit seller, which expression shows the correct amount of change that she will get back?

A. 100 + 75        
B.          100 - 75      
C. 100 - 75          
D.          100 x 75
Answer» C. 100 - 75          
337.

Mr Kapoor Cafe's bills are given below.     Which breakfast bill is cheapest?

A.  P                                
B.  Q                                
C.  R                                
D.  S
Answer» C.  R                                
338.

Direction: Consider the following story to answer the questions. Shinchan and his family (his father, mother and sister) went to summer vacation by plane to an island. Age of Shinchan is 5 years and his sister is 1 year old. If the fare of flight is as follows: For 2 adults one side fare = Rs.5000 For 5-15 years old, one side fare = Rs.2000 For less than 5 years old, one side fare = Rs.500 They stayed in a hotel for 4 days for which one day stay was Rs.1000. Next morning they went for shopping in which his mother spent Rs.5000 for clothing, his father spent Rs.2000 to purchase a watch; Shinchan spent Rs.100 on cookies. On second day, Shinchan and his father went for surfing for which charges were Rs. 1000 per person. They spent few days on the island and then returned back to their hometown. What is the total amount they spent on Shinchan's sister?

A. Rs.500      
B. Rs.1000    
C. Rs.2000     
D. Rs.3000
Answer» C. Rs.2000     
339.

Cost of 5 grams of a chemical is Rs.55. Find the cost of 1 kg of same chemical?

A. Rs.10800      
B.                  Rs.11000     
C. Rs.10900     
D.                  Rs.3400
E. None of these
Answer» C. Rs.10900     
340.

If    Then, the cost of one pencil is

A. Rs. 4                              
B. Rs. 2                              
C. Rs. 3                              
D. Rs. 5
Answer» B. Rs. 2                              
341.

650 paise + Rs. 3.50 = Rs.______

A. 653.50                 
B. 10  
C. 9.50                      
D. 11
Answer» C. 9.50                      
342.

Direction: Consider the following story to answer the questions. Shinchan and his family (his father, mother and sister) went to summer vacation by plane to an island. Age of Shinchan is 5 years and his sister is 1 year old. If the fare of flight is as follows: For 2 adults one side fare = Rs.5000 For 5-15 years old, one side fare = Rs.2000 For less than 5 years old, one side fare = Rs.500 They stayed in a hotel for 4 days for which one day stay was Rs.1000. Next morning they went for shopping in which his mother spent Rs.5000 for clothing, his father spent Rs.2000 to purchase a watch; Shinchan spent Rs.100 on cookies. On second day, Shinchan and his father went for surfing for which charges were Rs. 1000 per person. They spent few days on the island and then returned back to their hometown. The amount spent for the stay in hotel alone is _____.

A. Rs.1000    
B. Rs.2000   
C. Rs.3000     
D. Rs.4000
Answer» E.
343.

Cost of an article is Rs.68. What would be the cost of 5 such articles?

A. Rs.340    
B.      Rs.294       
C. Rs.397             
D.      Rs.456
E. None of these
Answer» B.      Rs.294       
344.

While preparing a bill, the shopkeeper made a mistake. Step A:\[25+5+10+51\]; Step B : Rs. 91; Step C   Total bill Rs. 91 He made a mistake at which step?

A.  Step A                         
B.  Step B                         
C.  Step C                         
D.  None of these
Answer» B.  Step B                         
345.

Which Indian currency note does not exist?

A. Rs.2                      
B. Rs.5
C. Rs.8                        
D. Rs.10
Answer» D. Rs.10
346.

Find the total cost of the following: Food Cost per kg Bought Apple Rs.45 5 kg Orange Rs.35 7 kg Rice Rs.84 10 kg

A. Rs.9350           
B.      Rs.1310
C. Rs.1450            
D.      Rs.2131
E. All of these
Answer» C. Rs.1450            
347.

If Shikha bought 6 shirts each for Rs. 200, how much change does she receive if she gave Rs. 2000 note to the shopkeeper to pay including the offer given in the image?               

A. Rs. 1000                        
B. Rs. 500              
C. Rs. 1500                
D. Rs. 1200               
Answer» B. Rs. 500              
348.

You have 48 rupees. How much money will be left with you if you buy 2 ice creams, 2 milky bars, one pen and one burger?

A. 5
B. 8
C. 7
D. 11  
Answer» E.
349.

Raj needs to buy an ice-cream worth? 5. He has some coins of 10p. 25p and 50p. Which of the following combination of coins will help him in buying the ice-cream?

A. 5 coins of 10p, 8 coins of 25p & 4 coins of 50p
B. 10 coins of 10p, 12 coins of 25p & 1 coin of 50p
C. 10 coins of 10p, 12 coins of 25p & 2 coin of 50p
D. 20 coins of 10p, 4 coins of 25p & 3 coins of 50p
Answer» D. 20 coins of 10p, 4 coins of 25p & 3 coins of 50p
350.

Add: Rs.56.70 + Rs.65.60 + Rs.85.95.

A. Rs.835.75     
B.                  Rs.294.50    
C. Rs.208.25     
D.                  All the above
E. None of these
Answer» D.                  All the above