MCQOPTIONS
Saved Bookmarks
This section includes 1048 Mcqs, each offering curated multiple-choice questions to sharpen your 3rd Class knowledge and support exam preparation. Choose a topic below to get started.
| 251. |
Which of the following is the multiplication sentence for |
| A. | 5 x 1 = 5 |
| B. | 5 x 2 = 10 |
| C. | 5 x 4 = 20 |
| D. | 5 x 3 = 15 |
| Answer» E. | |
| 252. |
Direction: Tinku wrote few multiplication statements in his Maths notebook. His maths teacher told him that some statements are true and some are false. Help Tinku figure out which statement is true (T)/false (F) in the same order given in the following questions: A. 9 times 12 = 108B. 15 times 8 = 8 x 15C. 138 = 6 x 23 D. 5 times 24 = 125 |
| A. | TTFT |
| B. | TTTF |
| C. | FTTF |
| D. | FFFT |
| Answer» C. FTTF | |
| 253. |
7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 = \[\square \] x 7 |
| A. | 1 |
| B. | 5 |
| C. | 6 |
| D. | 7 |
| Answer» D. 7 | |
| 254. |
Direction: Tinku wrote few multiplication statements in his Maths notebook. His maths teacher told him that some statements are true and some are false. Help Tinku figure out which statement is true (T)/false (F) in the same order given in the following questions: A.7 times 6 = 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6B. 7 times 6 = 6 x 7C. 7 x 6 = 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7 + 7D. 6 times 7=7 times 6 |
| A. | TTFF |
| B. | TFTT |
| C. | TTFT |
| D. | FTFT |
| Answer» D. FTFT | |
| 255. |
845 x \[\square \]= 845 |
| A. | 0 |
| B. | 1 |
| C. | 845 |
| D. | 548 |
| Answer» C. 845 | |
| 256. |
Direction: Read the passage given below and answer the questions that follow: Bablu studies for 6 hours in a school and then studies Maths for 2 hours at home. His parents were very happy with his grades in Maths. So they decided to buy a gift for Bablu for getting good grades in Maths. They went to the market to buy a new bicycle for him. They spent 3 hours in shopping and bought the cycle for him. When they returned home they saw Bablu studying English. They were happy to see their son studying and gave the present to him. Bablu was very happy. His mother asked him "For how long have you been studying English?" He replied "Three hours mummy". His father made a confused face on his reply and slowly whispered to Bablu's mother "That means we have to buy another gift for him soon". Bablu heard it and they all started laughing. Let us all find the time Bablu spend in studying. If there are 60 minutes in an hour then answer the questions given below: How many minutes Bablu spend in school? |
| A. | 340 min |
| B. | 350 min |
| C. | 360 min |
| D. | 370 min |
| Answer» D. 370 min | |
| 257. |
4 x 5 = 10 x \[\square \] |
| A. | 0 |
| B. | 1 |
| C. | 2 |
| D. | 4 |
| Answer» D. 4 | |
| 258. |
Direction: Read the passage given below and answer the questions that follow: Bablu studies for 6 hours in a school and then studies Maths for 2 hours at home. His parents were very happy with his grades in Maths. So they decided to buy a gift for Bablu for getting good grades in Maths. They went to the market to buy a new bicycle for him. They spent 3 hours in shopping and bought the cycle for him. When they returned home they saw Bablu studying English. They were happy to see their son studying and gave the present to him. Bablu was very happy. His mother asked him "For how long have you been studying English?" He replied "Three hours mummy". His father made a confused face on his reply and slowly whispered to Bablu's mother "That means we have to buy another gift for him soon". Bablu heard it and they all started laughing. Let us all find the time Bablu spend in studying. If there are 60 minutes in an hour then answer the questions given below: How many minutes did Bablu studied English? |
| A. | 160 min |
| B. | 170 min |
| C. | 150 min |
| D. | 180 min |
| Answer» E. | |
| 259. |
Raj a bought these pencils. Each pencil cost Rs.2. How much did the pencils cost all together? |
| A. | Rs.15 |
| B. | Rs.30 |
| C. | Rs.45 |
| D. | Rs.60 |
| Answer» C. Rs.45 | |
| 260. |
If \[\square \] x 8 = 96, what is the value of \[\square \]? |
| A. | 12 |
| B. | 88 |
| C. | 104 |
| D. | 9 |
| Answer» B. 88 | |
| 261. |
Direction: Read the passage given below and answer the questions that follow: Bablu studies for 6 hours in a school and then studies Maths for 2 hours at home. His parents were very happy with his grades in Maths. So they decided to buy a gift for Bablu for getting good grades in Maths. They went to the market to buy a new bicycle for him. They spent 3 hours in shopping and bought the cycle for him. When they returned home they saw Bablu studying English. They were happy to see their son studying and gave the present to him. Bablu was very happy. His mother asked him "For how long have you been studying English?" He replied "Three hours mummy". His father made a confused face on his reply and slowly whispered to Bablu's mother "That means we have to buy another gift for him soon". Bablu heard it and they all started laughing. Let us all find the time Bablu spend in studying. If there are 60 minutes in an hour then answer the questions given below: For how long did Bablu's parents shopped in the market? |
| A. | 180 min |
| B. | 170 min |
| C. | 160 min |
| D. | 150 min |
| Answer» B. 170 min | |
| 262. |
Which word problem below could be represented by the number sentence 5 x 3=15? |
| A. | Durga had 5 note-books. She bought 3 more note-books. How many note books did she have? |
| B. | Durga bought 5 packages of notebooks with 3 note-books in each package. How many note-books did she buy? |
| C. | Durga had 5 note-books. She gave away 3 of them. How many note-books did she have left? |
| D. | Durga had 5 packages of note-books. She put the note-books in 3 stacks. How many note-books were in each stack? |
| Answer» C. Durga had 5 note-books. She gave away 3 of them. How many note-books did she have left? | |
| 263. |
Ganga has 3 bags of marbles with 8 marbles in each bag. Manga has 8 bags of marbles with 3 marbles in each bag. Which number sentence shows that Ganga and Manga have the SAME number of marbles? |
| A. | 3 + 8 = 8 + 3 |
| B. | 8 - 3 = 3 - 8 |
| C. | 8 x 3 = 3 x 8 |
| D. | 8 - 3 = 5 |
| Answer» D. 8 - 3 = 5 | |
| 264. |
Which one of the following statements is incorrect? Statement A: 12 pairs of socks are 24 socks.Statement B: 5 rainbows have 35 colors.Statement C: 8 dice have 45 faces.Statement D: 4 tic-tac-toe games have 36 boxes. |
| A. | C |
| B. | D |
| C. | A |
| D. | B |
| Answer» B. D | |
| 265. |
Which of the following is equal to 104 x 50? |
| A. | (100 x 5) + (4 x 5) |
| B. | (100 x 5) + (4 x 50) |
| C. | (100 x 50) + (40 x 50) |
| D. | (100 x 50) + (4 x 50) |
| Answer» E. | |
| 266. |
Each number in set S is related in the same way to the number below it in set T.Set S135Set T61830If the number in set S is 9, then find the number related to it in set T? |
| A. | 30 |
| B. | 14 |
| C. | 54 |
| D. | 11 |
| Answer» D. 11 | |
| 267. |
The product of '0' and any number is ______ . |
| A. | 1 |
| B. | 0 |
| C. | Both of them |
| D. | none of these |
| Answer» C. Both of them | |
| 268. |
A scored 7 points during a basketball game. B scored 3 times as many points as A. Which of these shows the total number of points that B scored? |
| A. | The sum of 7 and 3. |
| B. | The difference between 21 and 3. |
| C. | The product of 7 and 3. |
| D. | The difference between 7 and 3. |
| Answer» D. The difference between 7 and 3. | |
| 269. |
Usha's mother bought 8 cases of mineral water bottles for a party. There were 24 bottles in each case. How many bottles did she buy altogether? |
| A. | 192 |
| B. | 184 |
| C. | 172 |
| D. | 132 |
| Answer» B. 184 | |
| 270. |
Find the missing \[3\times 6\text{ }:\text{ }6\text{ }\times 3\text{ }::\,\,7\times 4\text{ }:?\] |
| A. | 6 x 3 |
| B. | 7 x 3 |
| C. | 4 x 7 |
| D. | 4x6 |
| Answer» D. 4x6 | |
| 271. |
126 = __________ |
| A. | 18 \[\times \] 7 |
| B. | 9 \[\times \] 14 |
| C. | 3 \[\times \] 42 |
| D. | 63 \[\times \] 2 |
| E. | All the above |
| Answer» F. | |
| 272. |
Look at the pattern and choose the next two terms from the given options. 17, 51,153, 459, _____, _____ |
| A. | 1377, 3141 |
| B. | 1277, 3141 |
| C. | 1377, 4131 |
| D. | 1277, 4131 |
| E. | None of these |
| Answer» D. 1277, 4131 | |
| 273. |
What is the remainder of division 4563 by 23? |
| A. | 1 |
| B. | 9 |
| C. | 3 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» C. 3 | |
| 274. |
Remainder of a division is always: |
| A. | Smaller than divisor |
| B. | Greater than divisor |
| C. | Equal to divisor |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» B. Greater than divisor | |
| 275. |
A school has a capacity of 450 students. What will be the total number of students in 23 schools of same capacity? |
| A. | 16897 |
| B. | 148230 |
| C. | 10350 |
| D. | 10240 |
| E. | None of these |
| Answer» D. 10240 | |
| 276. |
What should be multiplied with 10876 to get the number itself? |
| A. | 1 |
| B. | 2 |
| C. | 0 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» B. 2 | |
| 277. |
Identify the wrong one in the following: |
| A. | 7 \[\times \] 9 = 63 |
| B. | 6 \[\times \] 8 = 84 |
| C. | 5 \[\times \] 9 = 45 |
| D. | 3 \[\times \] 9 = 27 |
| E. | None of these |
| Answer» C. 5 \[\times \] 9 = 45 | |
| 278. |
In a day, Manvir sells wheat for 1512. If wheat costs ` 27 per kg, how many kilograms of wheat would he have sold in a day? |
| A. | 48 kg |
| B. | 46 kg |
| C. | 56 kg |
| D. | 58 kg |
| E. | None of these |
| Answer» D. 58 kg | |
| 279. |
A number on adding 16 becomes divisible by 18 and on subtracting 12 divisible by 8. The number can be __________ |
| A. | 20 |
| B. | 110 |
| C. | 200 |
| D. | 24 |
| E. | None of these |
| Answer» B. 110 | |
| 280. |
A number is divisible by 2 and 3 separately. The number cannot be ________ |
| A. | 2772 |
| B. | 9992 |
| C. | 3336 |
| D. | 6822 |
| E. | None of these |
| Answer» C. 3336 | |
| 281. |
There are 288 fruits in a garden. They are packed in 18 boxes. If in each box, there are equal number of fruits, then find the number of fruits in each box. |
| A. | 16 |
| B. | 18 |
| C. | 20 |
| D. | 22 |
| E. | None of these |
| Answer» B. 18 | |
| 282. |
The number which is not divisible by 2 is ________ |
| A. | 34780 |
| B. | 69992 |
| C. | 11114 |
| D. | 22221 |
| E. | None of these |
| Answer» E. None of these | |
| 283. |
In 12 matchboxes, there are 576 matchestics. If matchbox has equal number of matchestics, then how many matchestics are there in each matchbox? |
| A. | 38 |
| B. | 28 |
| C. | 48 |
| D. | 54 |
| E. | None of these |
| Answer» D. 54 | |
| 284. |
Which among the following number is not divisible by 3? |
| A. | 3486 |
| B. | 7962 |
| C. | 9120 |
| D. | 8936 |
| E. | None of these |
| Answer» E. None of these | |
| 285. |
3588 \[\div \] 3 = _________ |
| A. | 1096 |
| B. | 1196 |
| C. | 1206 |
| D. | 1216 |
| E. | None of these |
| Answer» C. 1206 | |
| 286. |
Identify the box in which number of balls are more than other: |
| A. | I |
| B. | II |
| C. | III |
| D. | IV |
| E. | None of these |
| Answer» E. None of these | |
| 287. |
The cost of a pendrive isRs. 450. Find the total cost of such 18 pendrive, |
| A. | Rs. 8100 |
| B. | Rs. 8000 |
| C. | Rs. 8200 |
| D. | Rs. 8150 |
| E. | None of these |
| Answer» B. Rs. 8000 | |
| 288. |
Complete the multiplication number sentence to express the following figure: _____\[\times \]7=____ |
| A. | 8, 56 |
| B. | 11, 77 |
| C. | 9, 63 |
| D. | 9, 72 |
| E. | None of these |
| Answer» D. 9, 72 | |
| 289. |
Identify the odd one among the following numbers: 25, 36, 64, 48, 16 |
| A. | 25 |
| B. | 36 |
| C. | 64 |
| D. | 48 |
| E. | None of these |
| Answer» E. None of these | |
| 290. |
Find the missing terms in the following multiplications: 27 \[\mathbf{\times }\] 16 = 8 \[\mathbf{\times }\] ____ = ____ \[\mathbf{\times }\] 18 |
| A. | 54, 14 |
| B. | 54, 24 |
| C. | 64, 24 |
| D. | 64, 28 |
| E. | None of these |
| Answer» C. 64, 24 | |
| 291. |
Multiply to find the products and match it with correct one: Column I Column II (p) \[6\,\times \,9\] (i) Equal to 21 (q) \[7\,\times \,8\] (ii) Greater than 70 (r) \[9\,\times \,8\] (iii) Greater than 55 (s) \[7\,\times \,3\] (iv) Less than 55 |
| A. | p \[\to \] (iii), q \[\to \] (ii), r \[\to \] (i), s \[\to \] (iv) |
| B. | p \[\to \] (iv), q \[\to \] (ii), r \[\to \] (iii), s \[\to \] (i) |
| C. | p \[\to \] (iv), q \[\to \] (iii), r \[\to \] (ii), s \[\to \] (i) |
| D. | p \[\to \] (iii), q \[\to \] (iv), r \[\to \] (ii), s \[\to \] (i) |
| E. | None of these |
| Answer» D. p \[\to \] (iii), q \[\to \] (iv), r \[\to \] (ii), s \[\to \] (i) | |
| 292. |
Which expression will describe the following array? |
| A. | 7 \[\times \] 4 = 28 |
| B. | 4 \[\times \] 9 = 36 |
| C. | 8 \[\times \] 4 = 32 |
| D. | 5 \[\times \] 8 = 40 |
| E. | None of these |
| Answer» D. 5 \[\times \] 8 = 40 | |
| 293. |
In May, Arpita earned Rs.10 every day for helping her mother in doing house holds chores she spent Rs.95. How much she is left with? |
| A. | Rs.215 |
| B. | Rs.180 |
| C. | Rs.200 |
| D. | Rs.310 |
| Answer» B. Rs.180 | |
| 294. |
Anuraag bought 2 books for Rs. 40 each and 3 pencils for Rs. 3 each. Which number sentence can be used to find the total amount of money in rupees Anuraag spent? |
| A. | \[42+6=[\,\,\,\,]\] |
| B. | \[42\times 9=[\,\,\,\,]\] |
| C. | \[80\times 6=[\,\,\,\,\,]\] |
| D. | \[80+9=[\,\,\,\,]\] |
| Answer» E. | |
| 295. |
Raghu earned Rs.5 everyday during September. How much money did he earn in the whole month? |
| A. | Rs.200 |
| B. | Rs.180 |
| C. | Rs.150 |
| D. | Rs.70 |
| Answer» D. Rs.70 | |
| 296. |
James purchased 3 books for Rs.540 and Robert purchased 5 notebooks for Rs.300. The difference between the cost of 1 book and 1 notebook is __________ |
| A. | Rs.240 |
| B. | Rs.100 |
| C. | Rs.120 |
| D. | Rs.140 |
| E. | None of these |
| Answer» D. Rs.140 | |
| 297. |
Given is the box of chocolates. Which of these can be found out from the information on it? |
| A. | It contains 10 chocolates, |
| B. | Each chocolate costs Rs. 10. |
| C. | Cost of 10 chocolates is Rs. 10. |
| D. | Both [a] and [b] |
| Answer» E. | |
| 298. |
Krishna made this graph to show the number of hours that he worked for four weeks. If Krishna earned Rs. 60 an hour, how much money did he earn during week 2? |
| A. | Rs.120 |
| B. | Rs.240 |
| C. | Rs.300 |
| D. | Rs.420 |
| Answer» D. Rs.420 | |
| 299. |
Identify the total value of the combination of money. Rs.10, Rs.10. Rs.5, Rs.1, Rs.2, Rs.50, Rs.100 |
| A. | Rs.175 |
| B. | Rs.80 |
| C. | Rs.178 |
| D. | Rs.115 |
| Answer» D. Rs.115 | |
| 300. |
Cost of 12 dozen bananas is Rs.624. Find the cost of 2 dozen bananas. |
| A. | Rs.124 |
| B. | Rs.104 |
| C. | Rs.150 |
| D. | Rs.100 |
| E. | None of these |
| Answer» C. Rs.150 | |