Explore topic-wise MCQs in 3rd Class.

This section includes 1048 Mcqs, each offering curated multiple-choice questions to sharpen your 3rd Class knowledge and support exam preparation. Choose a topic below to get started.

351.

Sid has ` 500. He bought 2 CDs, a toy car and a book. How much money will be left with him?              

A. Rs. 240                          
B. Rs. 260              
C. Rs. 300                  
D. Rs. 280                                 
Answer» C. Rs. 300                  
352.

How much does each banana cost?

A. Rs.5        
B. Rs.8
C. Rs.10    
D. Rs.18
Answer» B. Rs.8
353.

Direction(Qs. 23 to 25):Consider the following picture to answer questions.     If one coin each of 10p, 25p and 50p is added to the above money, the total amount of money will be ___.

A. Rs.182.75
B. Rs.187.85 
C. Rs.185.85
D. Rs.177.80
Answer» C. Rs.185.85
354.

Cost of an adult female Russian shepherd dog is Rs.8000. If the cost of every baby dog is Rs.2000, find the cost of 4 baby dogs along Russian shepherd.

A. Rs.16000 
B.                  Rs.20000     
C. Rs.19000         
D.      All the above
E. None of these
Answer» B.                  Rs.20000     
355.

Rajesh bought a water bottle for Rs. 25 and a lunch box for Rs. 65. If he gave a 100-rupee note to the shopkeeper how much did he get in return?

A. Rs. 15                            
B. Rs. 5                              
C. Rs. 20                            
D. Rs. 10
Answer» E.
356.

Direction(Qs. 23 to 25):Consider the following picture to answer questions.     If the total money is to be divided equally among 5 children, how much each child will get?

A. Rs.39.50    
B. Rs.36.40      
C. Rs.35      
D. Rs.37.40
Answer» E.
357.

Vikas bought 80 ice-cream bricks for a party. The total cost for bricks was Rs. 640. Cost of 1 ice-cream brick is ___________.

A. Rs. 800                          
B. Rs. 8                              
C. Rs. 80                            
D. Rs. 900              
Answer» C. Rs. 80                            
358.

Ganga and Manga had gone to Jeans corner and bought two jeans pants on 1+1 offer for Rs. 800. If both of them paid equal amount, then find how much amount did each pay?

A. Rs.200                 
B. Rs.300
C. Rs.400                   
D. Rs.800
Answer» D. Rs.800
359.

Direction(Qs. 23 to 25):Consider the following picture to answer questions.     The total amount of money shown in the figure is ___.

A. Rs.182
B. Rs.185        
C. Rs.187      
D. Rs.177
Answer» D. Rs.177
360.

Namita goes to a mall with Rs. 200 and saw the given prices of few items. Which of the following items she can take so that no amount is left with her?

A.  Dress and Purse                   
B.  Necklace and Purse            
C.  Dress and Teddy bear        
D.  Purse and Teddy bear       
Answer» C.  Dress and Teddy bear        
361.

Arman bought three items shown here. What was the total cost of these three items?      

A. Rs. 40                            
B. Rs. 35                            
C. Rs. 30                    
D. Rs. 55        
Answer» C. Rs. 30                    
362.

Raja wants to buy a ball which costs Rs. 8. He checks his pocket and finds that he has these coins. Which of the following is true?

A. Raja can buy the ball and be left with 1 rupee and 50 paise.
B. Raja cannot buy the ball because he will fall short by 2 rupees and 50 paise.
C. Raja cannot buy the ball because he will fall short by 1 rupee and 50 paise.  
D. Raja can buy the ball and be left with 50 paise.
Answer» D. Raja can buy the ball and be left with 50 paise.
363.

Direction: Consider the following scenario to answer the questions. Nikhil went to watch a cricket match in the stadium. He had? 800 with him. He paid? 200 for the ticket and a cap for? 50. Inside the stadium he bought a cold drink for? 20. At the end of match, he donated? 50 to the charity club maintained by stadium officials. The total amount spent by Nikhil is ___.

A. Rs.320        
B. Rs.340        
C. Rs.270      
D. Rs.120
Answer» B. Rs.340        
364.

Which is more, eighteen 50 p coins or thirty two 25 p coins and by how much?

A. eighteen 50 p coins, by Rs.1      
B. eighteen 50 p coins, by Rs.1.50
C. thirty two 25 p coins, by Rs.1    
D. thirty two 25 p coins, by Rs.1.50
E. None of these
Answer» B. eighteen 50 p coins, by Rs.1.50
365.

Rahul distributed Rs. 12480 equally among 8 boys. How much amount did each boy get?

A. Rs. 1500                        
B. Rs. 1550                        
C. Rs. 1660                        
D. Rs. 1560
Answer» E.
366.

How much does a book cost?

A. Rs.4                      
B. Rs.6
C. Rs.12     
D. Rs.16
Answer» D. Rs.16
367.

Direction: Consider the following scenario to answer the questions. Nikhil went to watch a cricket match in the stadium. He had? 800 with him. He paid? 200 for the ticket and a cap for? 50. Inside the stadium he bought a cold drink for? 20. At the end of match, he donated? 50 to the charity club maintained by stadium officials. How much money is left with Nikhil now?

A. Rs.480       
B. Rs.320        
C. Rs.580       
D. Rs.450
Answer» B. Rs.320        
368.

On a particular day, 200 US dollars are worth Rs.13000. On that day, find the cost of 1 US dollar in rupees.

A. Rs.38               
B.      Rs.60         
C. Rs.65       
D.      Rs.68
E. None of these
Answer» D.      Rs.68
369.

Rahul has Rs. 185. He wants to buy the given Xylophone. How much more money does he need to buy the Xylophone?

A. Rs. 30                
B. Rs. 50    
C. Rs. 60                
D. Rs. 40                                                   
Answer» E.
370.

Gopal wanted to buy a shirt that costs Rs. 150. He has Rs. 70. How much more does Gopal need to buy the shirt?

A. Rs.220                 
B. Rs.120
C. Rs.80                     
D. Rs.30
Answer» D. Rs.30
371.

Simran bought 6 chocolates. All the chocolates were of the same price. The total cost was Rs. 88.50. How much money did each chocolate cost?

A. 14 rupees        
B. 14 rupees and 05 paisa
C. 14 rupees and 50 paisa
D. 14 rupees and 75 paisa
Answer» E.
372.

How many 25 P coins make Rs.17.50?

A. 68                    
B.      70          
C. 35          
D.      38
E. None of these
Answer» D.      38
373.

A video game costs Rs. 2550. Sonia save Rs. 150 every week. How many weeks she will take to save money to buy the video game?

A.  16                               
B.  12                               
C.  19                               
D.  17
Answer» E.
374.

Raghu bought two burgers and a small coke. The burgers cost Rs. 24 each and the coke costs Rs. 18. How much did his meal cost?

A. Rs.50   
B. Rs.55
C. Rs.60   
D. Rs.66  
Answer» E.
375.

Pawan bought 16 bananas and 8 apples. If he pays Rs.4 for each banana and Rs.7 for each apple, then in whole shopping for which fruit did he pay more and by how much?

A. Apple, Rs.9       
B.      Apple, Rs.3
C. Banana Rs.6     
D.     Banana Rs.8
E. None of these
Answer» E. None of these
376.

How much will 750 gm of peaches cost?     

A. Rs.14                             
B. Rs. 10                            
C. Rs. 16                             
D. Rs. 12                                       
Answer» E.
377.

If you have Rs. 5, what can you buy?

A.  pencil, sharpner
B.  eraser, scale, pencil
C.  pencil, eraser, pin  
D.  scale, eraser, sharpner
Answer» D.  scale, eraser, sharpner
378.

Direction(Qs. 14 to 18):Consider the prices of these items below to answer questions.   Which of the following statement is not true?

A. Cost of (2 bananas + 1 pencil) > Cost of 1 chocolate
B. Cost of (1 bananas + 1 pencil) < Cost of 1 chocolate
C. Cost of (1 bananas + 2 pencil) > Cost of 1 chocolate
D. Cost of (2 bananas + 2 pencil) > Cost of 2 chocolate
Answer» D. Cost of (2 bananas + 2 pencil) > Cost of 2 chocolate
379.

Ramya goes to a shop with Rs.50.00. She buys a pen for Rs.18.00 and an eraser for Rs.5.00. How much money does she get back if she gives a Rs.50 note to the shopkeeper?

A. Rs.26.00       
B.                  Rs.28.00      
C. Rs.27.00  
D.      Rs.29.00
E. None of these
Answer» D.      Rs.29.00
380.

A water bottle costs Rs. 37. Find the cost of 9 such water bottles.

A. Rs. 330     
B. Rs. 335                          
C. Rs. 333                          
D. Rs. 350
Answer» D. Rs. 350
381.

Direction(Qs. 14 to 18):Consider the prices of these items below to answer questions.   If he has a five hundred rupees note. He wants to buy as many clocks he can with this amount. How many clocks can he buy?

A. 1         
B.      2            
C. 3         
D. 4
Answer» C. 3         
382.

Sonali earned Rs. 180 for mowing her uncle's lawn all summer. If her uncle paid Rs. 15 each time she mowed, how many times did she mow?

A. 12                           
B. 24
C. 60                                         
D. 175
Answer» B. 24
383.

How many shirts can Avni buy for Rs.870 if each shirt Rs.290?

A. 2                     
B.      3            
C. 8                     
D.      5
E. None of these
Answer» C. 8                     
384.

Direction(Qs. 14 to 18):Consider the prices of these items below to answer questions.   Four chocolates can be bought for Rs.30 and two pencils can be brought for Rs.5. This statement is.

A. True
B. False
C. Insufficient information
D. None of these
Answer» C. Insufficient information
385.

This is a part of milky bar chocolate packet wrapper. Which of these can be found out from the information on it?

A.  The number of bars in this packet.
B.  The weight of 50 packets.
C.  The cost per 50 kg of bars.
D.  The price of the packet.  
Answer» E.
386.

Direction(Qs. 14 to 18):Consider the prices of these items below to answer questions.   If Ajay wants to buy one pencil and two chocolates, how much he needs to pay?

A. Rs.15    
B. Rs.16.50       
C. Rs.17      
D. Rs.17.75
Answer» E.
387.

If the cost of 1 packet of milky bar is Rs.10, how many packets can I get for Rs. 60 with the free offer shown?

A. 6                            
B. 8    
C. 10                                         
D. 12
Answer» C. 10                                         
388.

How many 25-paise coins will you get for a 5-rupee coin?

A. 15                         
B. 20  
C. 25                                         
D. 30
Answer» C. 25                                         
389.

Direction: Fill in the blanks in questions 10 to 13 to get the resultant money. Rs.75 + Rs.20+______= Rs.150

A. Rs.45        
B. Rs.50          
C. Rs.55         
D. Rs.70
Answer» D. Rs.70
390.

Subtract Rs.39.68 from Rs.108.26

A. Rs.68.58  
B. Rs.58.68     
C. Rs.68.48          
D.      Rs.58.58
E. None of these
Answer» B. Rs.58.68     
391.

This picture shows the money that Shankar has after selling books.       What is the total amount of money he has?

A. Rs.185                 
B. Rs.200  
C. Rs.205                 
D. Rs.210
Answer» C. Rs.205                 
392.

Direction: Add the amount in each of the following questions. Rs.28.37, Rs.64.59, Rs.34.04

A. Rs.117.80      
B.                  Rs.127.00
C. Rs.107.00         
D.      Rs.107.60
E. None of these
Answer» C. Rs.107.00         
393.

Deepak has Rs. 48 rupees. How much money will be left with him, if he buys 2 ice-creams, 2 milkybars, one pen and one burger?                                

A. Rs. 5                      
B. Rs. 8                              
C. Rs. 7                      
D. Rs. 11 
Answer» E.
394.

After buying a notebook for Rs. 10.75, Ravi had Rs. 12.25 left. Which sentence could be used to find out how much money he had before he bought the notebook?

A.  Rs. 10.75 - [    ] = Rs. 12.25
B.  [    ] + Rs. 12. 25 = Rs. 10.75
C.  [    ] - Rs. 10.75 = Rs. 12.25  
D.  Rs. 10.75 + [    ] = Rs. 12.25
Answer» D.  Rs. 10.75 + [    ] = Rs. 12.25
395.

Direction: Fill in the blanks in questions 10 to 13 to get the resultant money. Rs.30+Rs.80+Rs.25+______= Rs.150. 50 paise

A. Rs.50, 50 paise           
B. Rs.25, 50 paise  
C. Rs.20, 25 paise           
D. Rs.15, 50 paise
Answer» E.
396.

Plain balloons cost Rs. 12 each. Fancy balloons cost Rs. 16 each. What would be the total cost for 5 plain and 5 fancy balloons?

A. Rs.140                   
B. Rs.120
C. Rs.100                 
D. Rs.80
Answer» B. Rs.120
397.

Direction: Fill in the blanks in questions 10 to 13 to get the resultant money. Rs.20 + Rs.40 + ______ = Rs.160

A. Rs.50      
B. Rs.100         
C. Rs.70        
D. Rs.60
Answer» C. Rs.70        
398.

If the wages of 18 workers for a task is Rs.11700, then find the wages of 1 worker for the same task.

A. Rs.650             
B.      Rs.750       
C. Rs.725             
D.      Rs.675
E. None of these
Answer» B.      Rs.750       
399.

Sumona buys 3 toys For Rs.480. The cost of each toy is _________

A. Rs.140             
B.      Rs.160       
C. Rs.180             
D.      Rs.150
E. None of these
Answer» C. Rs.180             
400.

Govind went to a stationary shop. He bought the following things. If he gave the shopkeeper Rs. 50 note, how much amount of change did he get back?

A. Rs. 32                            
B. Rs. 26                   
C. Rs. 16                
D. Rs. 24                                     
Answer» C. Rs. 16