MCQOPTIONS
Saved Bookmarks
| 1. |
Direction(Qs. 14 to 18):Consider the prices of these items below to answer questions. Which of the following statement is not true? |
| A. | Cost of (2 bananas + 1 pencil) > Cost of 1 chocolate |
| B. | Cost of (1 bananas + 1 pencil) < Cost of 1 chocolate |
| C. | Cost of (1 bananas + 2 pencil) > Cost of 1 chocolate |
| D. | Cost of (2 bananas + 2 pencil) > Cost of 2 chocolate |
| Answer» D. Cost of (2 bananas + 2 pencil) > Cost of 2 chocolate | |