Explore topic-wise MCQs in 2nd Class.

This section includes 1112 Mcqs, each offering curated multiple-choice questions to sharpen your 2nd Class knowledge and support exam preparation. Choose a topic below to get started.

451.

What is the value of money given in the image?       

A. Rs. 30.50      
B.                      Rs. 32.50      
C. Rs. 35             
D.          Rs. 33.50
Answer» E.
452.

Study the table given carefully and answer the following questions. Hemanth spent Rs. 10. He bought twice as many correction pens as rulers. How many correction pens and rulers did he buy?

A.  6, 3                                       
B.   10, 5
C.   4, 2                                      
D.   8, 4
Answer» E.
453.

Shikha had 2 fifty-rupees note. 1 hundred-rupee note and 5 two-rupees coins. After giving party to her school friends, she is left with one Rs. 50 note. How much money she spent on the party?

A. Rs.150      
B. Rs.170        
C. Rs.160      
D. Rs. 130
Answer» D. Rs. 130
454.

Study the table given carefully and answer the following questions. Vineel wants to buy an exercise book but he has only 45 paise. How much money does he need more?

A.  25 paise                              
B.  15 paise
C.  20 paise                              
D.   30 paise
Answer» D.   30 paise
455.

How much 20 stamps cost, if the cost of each stamp is 10 paise?

A. 200 p              
B. Rs.1.00
C. Rs. 2                
D.                      Both (a) and (c)
Answer» E.
456.

Jyothi wins 30 p for every 10 points she gets in a game. If she gets 100 points, how much money does she win?

A.  Rs. 0.30                               
B.   Rs. 30
C.   Rs. 300                               
D.  Rs. 3  
Answer» E.
457.

Shivani goes to market with Rs.25 and buys two of the following items. How much money will she be left with?

A. Rs.8   
B. Rs.5
C. Rs.2          
D. Rs.7
Answer» B. Rs.5
458.

Directions(Qs. 46 to 48):Ravi. Ashok, Rahul and Prashant are four friends.Theywent together to amusement to buy some stationery items. The following table showsthe amount of money each of them had. Read the given table and answer thefollowing questions.   Out of all who can purchase a pen of Rs. 25 and a ruler of Rs. 10?

A. Ravi                
B.          Ashok and Rahul
C. Rahul                
D.         Ashok and Prashant
Answer» E.
459.

A butcher sells beef at Rs. 6 for 1 kg. If 5 kg of beef was sold, how much did he earn?

A.  Rs.30                                   
B.  Rs. 25
C.  Rs. 11                                  
D.   Rs. 20
Answer» B.  Rs. 25
460.

Directions(Qs. 46 to 48):Ravi. Ashok, Rahul and Prashant are four friends.Theywent together to amusement to buy some stationery items. The following table showsthe amount of money each of them had. Read the given table and answer thefollowing questions.   The difference between the money of Rahul and Ashok is ______.

A. Rs.10      
B. Rs.5          
C. Rs.20      
D. Rs.5
Answer» D. Rs.5
461.

Vinod has Rs. 3 more than Chandu. If Chandu has 3 two-rupee notes and 4 fifty-paise coins, how much does Vinod have?

A.   Rs. 3                                    
B.  Rs. 11  
C.  Rs. 5                                     
D.  Rs. 8
Answer» C.  Rs. 5                                     
462.

Mother went to the supermarket to buy some groceries. She spent a total of Rs. 57. If she gave the cashier Rs. 100, how much change did she receive?   

A.   Rs. 43                                 
B.  Rs. 47
C.  Rs. 53                                  
D.   Rs. 57
Answer» B.  Rs. 47
463.

The table below shows the cost of different number of tennis balls.                               What is the cost of one tennis ball?

A. Rs. 6           
B. Rs. 3          
C. Rs. 1         
D. Rs. 9
Answer» C. Rs. 1         
464.

Ravi and John had 20 rupees each. Both of them went to market. John bought a pen of worth Rs. 10. Ravi wanted to buy a ribbon and a greeting card for her mother's birthday. After reaching shop. Ravi came to know that cost of ribbon is Rs. 12 and greeting card is Rs. 15. So, he got sad. According to you what John should do in such condition?            

A. John should purchase his items and go back to home.
B. John should give his extra money to Ravi to purchase the items.
C. John should advise Ravi to buy two ice creams of worth Rs. 10 for both of them instead of buying ribbon and greeting card.
D. Either (a) or (c).
Answer» C. John should advise Ravi to buy two ice creams of worth Rs. 10 for both of them instead of buying ribbon and greeting card.
465.

A soccer ball costs Rs. 35. A basketball is Rs. 6 cheaper than the soccer ball. How much does a basketball cost?

A.  Rs. 30                                  
B.  Rs. 41
C.   Rs. 65                                 
D.   Rs. 29
Answer» E.
466.

Directions(Qs. 41 to 43):Consider the picture below to answer the following questions.       If one ten-rupee is added to the total money, the new total amount will be?

A. Rs.45   
B. Rs.46         
C. Rs.40       
D. Rs.43
Answer» C. Rs.40       
467.

Directions(Qs. 41 to 43):Consider the picture below to answer the following questions.       If total money is divided among 3 children. How much each child will get?

A. Rs.10    
B. Rs.9         
C. Rs.15       
D. Rs. 12
Answer» E.
468.

Latha bought a pair of slippers. She gave the sales girl 2 ten-rupee notes. The sales girl gave her Rs. 4 change. How much did the slippers cost?

A.   Rs. 4                                    
B.  Rs. 6
C.  Rs. 20                                  
D.   Rs. 16
Answer» E.
469.

Directions(Qs. 41 to 43):Consider the picture below to answer the following questions.       The total amount of money is

A. Rs.35   
B. Rs.37         
C. Rs. 36       
D. Rs.30
Answer» D. Rs.30
470.

Study the table given carefully and answer the following questions. Vinayak bought a textbook and gave the cashier Rs. 10. How much did he receive as change?

A.  Rs. 8                                     
B.  Rs. 6
C.   Rs. 4                                    
D.   Rs. 2
Answer» C.   Rs. 4                                    
471.

Match the following:                       

A. A-4          B-3          C-1         D-2
B. A-2          B-3          C-1         D-4
C. A-1          B-4          C-3         D-2
D. A-2          B-4          C-1         D-3
Answer» E.
472.

Mr. Ravi bought 3 ties at Rs. 10 each and a pair of trousers for Rs. 72. If he gave the cashier 3  fifty-rupee notes, how much change would he receive?

A.   Rs. 82                                 
B.   Rs. 68
C.   Rs. 48                                 
D.   Rs. 38
Answer» D.   Rs. 38
473.

The basket costs ________ more than a comb.  

A. Rs. 7   
B.                      Rs. 10
C. Rs. 5                           
D. Rs. 3
Answer» B.                      Rs. 10
474.

Half of all the pocket money Mary has is shown in the box.            How much pocket money does Mary have?

A.  Rs.27                                   
B.  Rs. 36
C.   Rs. 18.50                           
D.   Rs. 37
Answer» E.
475.

Rs. 1.20 is the same as X twenty-paise coins and Y ten-paise coins. What are the values of X and Y?

A.  X = 5    Y = 2       
B.  X = 6   Y = 2
C.   X = 4 Y = 3                         
D.  X = 4  Y = 5                                              
Answer» B.  X = 6   Y = 2
476.

Directions(Qs. 36 and 37):Mohan bought 20 eggs. The cost of 5 eggs is Rs. 3.  If he paid a 20 rupee note for 20 eggs, how much money he will get back?

A. Rs.5     
B. Rs.8          
C. Rs.10       
D. Rs.3
Answer» C. Rs.10       
477.

Rs. 9.45 = ? p. What is the missing number?

A.  94                         
B.   95
C.   945                                      
D.   954
Answer» D.   954
478.

Directions(Qs. 36 and 37):Mohan bought 20 eggs. The cost of 5 eggs is Rs. 3.  How much Mohan did pay for 20 eggs?

A. ` Rs.5      
B. Rs.12          
C. Rs.20        
D. Rs.10
Answer» C. Rs.20        
479.

How many  are needed to make a total value of Rs.20?

A.  30                         
B.  35
C.   40                                        
D.   50
Answer» D.   50
480.

The price of a colour box is Rs. 24 and a bag is Rs. 54. If there is sale of half- price in a shop. How much money is needed to purchase a bag and a colour box?

A. Rs.20   
B. Rs.39        
C. Rs.78       
D. Rs.30
Answer» C. Rs.78       
481.

How many Rs. 5 coins are there in Rs.12?

A.  2                                            
B.  1
C.  3                                            
D.  5
Answer» B.  1
482.

Shweta with her paretns and one 12 years old younger sister and 2 years old younger brother went to an adventure park. How much money whole family will spend on the tickets? The cost of the tickets based on the age is given below.  Entrance fees Adult = Rs. 15 Child (under 12) =Rs. 10 Child (under 3) = Free       

A. Rs. 30     
B. Rs. 25       
C. Rs. 55      
D. Rs. 57
Answer» D. Rs. 57
483.

Maya had Rs. 20. She bought 8 bars of candy and had Rs. 12 left. How much did each bar of candy cost?

A.  Rs. 0.80                               
B.  Rs. 0.90
C.   Rs. 1.00                              
D.   Rs. 1.20        
Answer» D.   Rs. 1.20        
484.

Directions(Qs. 30 to 32): Simmy bought the toys shown below.    Match the toys (List I) with the enough money (List II) that is needed to purchase them                      

A. A-3          B-1          C-4         D2
B. A-3          B-2          C-1         D-4
C. A-4          B-3          C-1         D-2
D. A-2          B-1          C-4         D-3
Answer» B. A-3          B-2          C-1         D-4
485.

Directions(Qs. 30 to 32): Simmy bought the toys shown below.    Arrange the toys from lowest to highest prices.

A. Toy car, robot, doll, ludo.          
B. Robot, ludo, doll. toy car.
C. Doll, robot, toy car, ludo.          
D. Robot, toy car, ludo, doll.
Answer» E.
486.

A box of chocolates costs Rs. 5. Adarsh wants to buy 10 boxes for his friends, but he has only Rs. 15. How much more money does he need?

A.   Rs. 15                                 
B.  Rs. 35
C.   Rs. 45                                 
D.   Rs. 50
Answer» C.   Rs. 45                                 
487.

Directions(Qs. 30 to 32): Simmy bought the toys shown below.    Which of the two toys Simmy can purchase if she has Rs.30?

A. A robot and a ludo    
B.            A toy car and a robot
C. A doll and a robot                
D. A doll and a ludo
Answer» C. A doll and a robot                
488.

Study the table given carefully and answer the following questions. Alisha bought 2 pens, 3 correction pens and a textbook. How much did she spend altogether?

A.   Rs. 11                                 
B.   Rs. 9
C.   Rs. 13                                 
D.   Rs. 10
Answer» B.   Rs. 9
489.

Directions(Qs. 26 to 29);Read the table and answer the following questions.  Read the statements and mark them as true (T)/false (F).A. Cost of chocolate is the greatest.B. Cost of 3 chocolates is more than cost of one pencil box.C. Cost of 2 erasers is more than cost of 2 oranges.  

A. FTF
B. TTF
C. FTT
D. TFT
Answer» B. TTF
490.

Mrs. Chandra bought a calculator for Rs. 40. The calculator costs 4 times as much as a cheaper calculator. How much does cheaper calculator cost?

A.  Rs. 4                                     
B.   Rs. 10
C.   Rs. 40                                 
D.  Rs. 44
Answer» C.   Rs. 40                                 
491.

Directions(Qs. 26 to 29);Read the table and answer the following questions.  Akshay has 70 rupees. How many maximum pencil boxes he can purchase from 70 rupees?

A. 2           
B. 1              
C. 3            
D. 4
Answer» D. 4
492.

How much money is there altogether?  

A.  Rs. 25.74                            
B.  Rs. 21.80
C.  Rs. 27.70                            
D.  Rs. 52.20
Answer» C.  Rs. 27.70                            
493.

Directions(Qs. 26 to 29);Read the table and answer the following questions.  Rahul wants to purchase 2 erasers and one pencil box. How much money does he need?

A. Rs. 23.00      
B.                      Rs. 25.00      
C. Rs. 24.50     
D.                      Rs. 27.00
Answer» E.
494.

A badminton racket and 3 shuttlecocks cost one fifty-rupee note and two ten-rupee notes. Arjun wants to buy 3 badminton rackets and 9 shuttlecocks. How much should he pay?

A.  Rs. 180                                
B.  Rs. 70
C.  Rs. 210                                
D.   Rs. 60
Answer» D.   Rs. 60
495.

Directions(Qs. 26 to 29);Read the table and answer the following questions.  The cost of 2 oranges will be ________.

A. Rs.4.80           
B.          Rs.3.80       
C. Rs.6.80           
D.          Rs.5.50
Answer» D.          Rs.5.50
496.

Satish bought an ice cream, a hotdog and a drink. What is the total cost of the three items?

A.  Rs. 8.70                               
B.  Rs. 6.70
C.  Rs. 10.70                            
D.  Rs. 10
Answer» B.  Rs. 6.70
497.

Convert 2974 paise in rupees

A. Rs. 29 and 97 paise                
B. Rs. 29 and 74 paise
C. Rs. 28 and 74 paise                
D. Rs. 25 and 25 paise
Answer» C. Rs. 28 and 74 paise                
498.

Jaya has Rs. 85. Seema has Rs. 10 more than  Jaya. How much money do they have altogether?

A.  Rs. 850                                
B.   Rs. 180
C.   Rs. 10                                 
D.   Rs. 75
Answer» C.   Rs. 10                                 
499.

Jaya has Rs. 85. Seema has Rs. 10 more than  Jaya. How much money does Seema have?

A.  Rs. 180                                
B.   Rs. 75
C.  Rs. 85                                  
D.  Rs. 95
Answer» E.
500.

A pen and 3 pairs of scissors cost Rs. 9. The pen costs Rs. 3. How much does 1 pair of scissors cost?

A.  Rs. 6                                     
B.   Rs. 9
C.   Rs. 2                                    
D.   Rs. 12        
Answer» D.   Rs. 12