MCQOPTIONS
Saved Bookmarks
This section includes 1112 Mcqs, each offering curated multiple-choice questions to sharpen your 2nd Class knowledge and support exam preparation. Choose a topic below to get started.
| 401. |
Sruthi bought 8 packets of sweets. Each packet contained 5 sweets. She gave her brother 2 packets of sweets and ate 3 sweets. How many sweets are remaining with her? |
| A. | 30 |
| B. | 34 |
| C. | 35 |
| D. | 27 |
| Answer» E. | |
| 402. |
Raghav reads 10 pages of a book in a day. How many pages does he read in a week? |
| A. | 60 |
| B. | 70 |
| C. | 65 |
| D. | 80 |
| Answer» C. 65 | |
| 403. |
Mrs. Raj sewed 4 skirts for her daughters. She sew 2 red buttons on each skirt. She sew 2 more pink buttons than red buttons. How many buttons did she sew altogether? |
| A. | 8 |
| B. | 24 |
| C. | 16 |
| D. | 32 |
| Answer» C. 16 | |
| 404. |
\[\text{35 }\times \text{ }0\]is equal to ___. |
| A. | 35 |
| B. | 0 |
| C. | 3 |
| D. | 5 |
| Answer» C. 3 | |
| 405. |
An ant has 6 legs. How many pairs of legs do 7 ants have? |
| A. | 21 |
| B. | 42 |
| C. | 7 |
| D. | 3 |
| Answer» B. 42 | |
| 406. |
7 groups of 4 is equal to ___. |
| A. | 25 |
| B. | 28 |
| C. | 30 |
| D. | 35 |
| Answer» C. 30 | |
| 407. |
Each table has 4 legs. How many legs do 5 tables have? |
| A. | 4 |
| B. | 5 |
| C. | 10 |
| D. | 20 |
| Answer» E. | |
| 408. |
The figure has 5 groups of ____ balls. |
| A. | 5 |
| B. | 4 |
| C. | 6 |
| D. | 7 |
| Answer» D. 7 | |
| 409. |
___ groups of 6 = 30. |
| A. | 6 |
| B. | 4 |
| C. | 5 |
| D. | 3 |
| Answer» D. 3 | |
| 410. |
2 x 10 = 4 x ______. Which number should fill the blank? |
| A. | 5 |
| B. | 8 |
| C. | 10 |
| D. | 4 |
| Answer» B. 8 | |
| 411. |
How many wheels will 5 four-wheeler cars will have? |
| A. | 15 |
| B. | 10 |
| C. | 18 |
| D. | 20 |
| Answer» E. | |
| 412. |
Find the number which replaces the question mark, by applying the same rule as that given in the example. |
| A. | 160 |
| B. | 80 |
| C. | 56 |
| D. | 8 |
| Answer» C. 56 | |
| 413. |
An auto rickshaw has 3 wheels. How many wheels are their in 11 auto rickshaws? |
| A. | 30 |
| B. | 32 |
| C. | 33 |
| D. | 34 |
| Answer» D. 34 | |
| 414. |
Find the missing number in the following figure, |
| A. | 40 |
| B. | 14 |
| C. | 80 |
| D. | 4 |
| Answer» B. 14 | |
| 415. |
Look at the image and answer the following question. How many pencils are there in 5 groups of 3 pencils each? |
| A. | 9 |
| B. | 12 |
| C. | 15 |
| D. | 13 |
| Answer» D. 13 | |
| 416. |
A group of 5 workers in a factory get equal amount of wages. How much wages each will get, if company spends total amount of Rs.45000 on the given number of workers? |
| A. | Rs.9008 |
| B. | Rs.9000 |
| C. | Rs.9080 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» C. Rs.9080 | |
| 417. |
How man candles each group will contain, if the following candles, are divided into 9 groups |
| A. | 5 |
| B. | 7 |
| C. | 4 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» D. All the above | |
| 418. |
If 552 chairs are arranged in 12 equal rows, find the total number of chairs in each row. |
| A. | 46 |
| B. | 55 |
| C. | 56 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» B. 55 | |
| 419. |
What would be the total cost of 2 kg of potato at the rate of Rs. 30 per kg and 4 kg of brinjal at the rate of Rs.23 per kg? |
| A. | Rs.162 |
| B. | Rs.152 |
| C. | Rs.172 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» C. Rs.172 | |
| 420. |
Find the sum of 56, 43, 30 and 63 and divide the resulting addition by 3? |
| A. | 64 |
| B. | 62 |
| C. | 63 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» B. 62 | |
| 421. |
A bundle of books contains 50 books. What is the cost of a bundle of books if the cost of each book is Rs.45? |
| A. | Rs.1155 |
| B. | Rs. 2280 |
| C. | Rs. 2250 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» D. All the above | |
| 422. |
How many bananas every child will get if the given number of bananas is equally divided among 6 children? |
| A. | 5 |
| B. | 3 |
| C. | 4 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» C. 4 | |
| 423. |
Find the cost of 3 pens if the cost of one pen is Rs.5. |
| A. | Rs.15 |
| B. | Rs.19 |
| C. | Rs.17 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» B. Rs.19 | |
| 424. |
To obtain the total number of seats in a bus, it is required to divide 56 by 2. Find the total number of seats in the bus. |
| A. | 288 |
| B. | 268 |
| C. | 238 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» B. 268 | |
| 425. |
A four sided plane figures has each side equal. What is the length of each side if total length of four sides is 48 cm? |
| A. | 11 cm |
| B. | 10 cm |
| C. | 12 cm |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» D. All the above | |
| 426. |
Divide: \[\left( \mathbf{84}\,\times \,\mathbf{2} \right)\,\,\div \,\mathbf{12}\] |
| A. | 14 |
| B. | 20 |
| C. | 25 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» B. 20 | |
| 427. |
Find the cost of 10 guavas, if the cost of one is Rs.2 |
| A. | Rs. 20 |
| B. | Rs. 15 |
| C. | Rs. 25 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» B. Rs. 15 | |
| 428. |
Divide the product of 14 and 12 by 8. |
| A. | 23 |
| B. | 24 |
| C. | 21 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» D. All the above | |
| 429. |
Divide: 68 by 2 |
| A. | 36 |
| B. | 34 |
| C. | 37 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» C. 37 | |
| 430. |
Find the number if a number which when divided by 5 gives 3 as the remainder and 6 as the quotient. |
| A. | 33 |
| B. | 36 |
| C. | 37 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» B. 36 | |
| 431. |
A number is added with another number to get 56 find the numbers if number is 4 less than the other number. |
| A. | 16 and 40 |
| B. | 26 and 30 |
| C. | 27 and 31 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» C. 27 and 31 | |
| 432. |
How many times 7 should be added itself to get 63? |
| A. | 9 |
| B. | 5 |
| C. | 4 |
| D. | 6 |
| E. | None of these |
| Answer» B. 5 | |
| 433. |
The product of two numbers, 34 and x is 136. What would be the value of x? |
| A. | 6 |
| B. | 4 |
| C. | 8 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» C. 8 | |
| 434. |
How many chairs are there in all if 56 chairs in each row and there are 5 same rows in a hall? |
| A. | 301 |
| B. | 510 |
| C. | 280 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» D. All the above | |
| 435. |
Fill in the blank: 6, 12, 18, 24, --, 36. |
| A. | 42 |
| B. | 30 |
| C. | 48 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» C. 48 | |
| 436. |
Simplify: (34 + 24) \[\mathbf{\times }\] 5 |
| A. | 290 |
| B. | 280 |
| C. | 270 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» B. 280 | |
| 437. |
A man sold 4 packets of firecrackers for Rs. 10. What is the cost of 12 packets of the same firecrackers? |
| A. | Rs. 100 |
| B. | Rs. 60 |
| C. | Rs. 30 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» D. All the above | |
| 438. |
The cost of one kg of sugar is Rs.34. What would be the cost of 9 kg of sugar? |
| A. | Rs.562 |
| B. | Rs. 306 |
| C. | Rs. 372 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» C. Rs. 372 | |
| 439. |
Fill in the blank: 67 _______ = 603. |
| A. | 9 |
| B. | 5 |
| C. | 11 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» B. 5 | |
| 440. |
Find the total money if you have 5 notes of 20 rupees. |
| A. | 250 rupees |
| B. | 150 rupees |
| C. | 100 rupees |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» D. All the above | |
| 441. |
Multiply: 45 and 5. |
| A. | 200 |
| B. | 225 |
| C. | 102 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» C. 102 | |
| 442. |
Consider the following statements: Statement 1: The product of a number with zero is always zero, Statement 2: The product of a number with zero is the number itself. Which one of the following is correct about the above statements? |
| A. | Statement 1 is true and 2 is false |
| B. | Statement 1 is false and 2 is true |
| C. | Both statements are false |
| D. | Both statements are true |
| E. | None of these |
| Answer» B. Statement 1 is false and 2 is true | |
| 443. |
Find the dividend, if divisor is 4, quotient is 56, and remainder is 2. |
| A. | 228 |
| B. | 230 |
| C. | 226 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» D. All the above | |
| 444. |
There are 3680 sheets of paper. If 16 bundles are to be made with equal number of sheets, how many sheets will be there in each bundle? |
| A. | 230 |
| B. | 240 |
| C. | 220 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» B. 240 | |
| 445. |
What will be the product if 45 is multiplied with 5? |
| A. | 225 |
| B. | 235 |
| C. | 245 |
| D. | All the above |
| E. | None of these |
| Answer» B. 235 | |
| 446. |
Sangita had Rs. 50. She purchased one eraser of Rs. 3. How much money she will get back? |
| A. | Rs.40 |
| B. | Rs.42 |
| C. | Rs.47 |
| D. | Rs.30. |
| Answer» D. Rs.30. | |
| 447. |
Six apples costs Rs. 2. What is the cost of 36 apples? |
| A. | Rs. 12 |
| B. | Rs. 10 |
| C. | Rs. 8 |
| D. | Rs. 14 |
| Answer» B. Rs. 10 | |
| 448. |
Five marbles costs Rs. 0.50. What is the cost of 40 marbles? |
| A. | Rs. 3 |
| B. | Rs. 1 |
| C. | Rs. 2 |
| D. | Rs. 4 |
| Answer» E. | |
| 449. |
Ram bought a teddy of Rs. 30 and a pencil box of Rs. 25. How much did he pay? |
| A. | Rs.40 |
| B. | Rs.35 |
| C. | Rs.50 |
| D. | Rs.55 |
| Answer» E. | |
| 450. |
Study the table given carefully and answer the following questions. Basha spent Rs. 10 to buy correction pens and rulers. He bought 4 more rulers than Hemanth. How many correction pens and rulers did he buy? |
| A. | 6, 8 |
| B. | 6, 4 |
| C. | 4, 6 |
| D. | 8, 4 |
| Answer» B. 6, 4 | |