MCQOPTIONS
Saved Bookmarks
| 1. |
The cost of 8kg apple and 3kg is Rs 70. The cost of 10kg apple and 6kg orange is 90. Find the cost of each item if x is the cost of apples per kg and y is the cost of oranges per kg. |
| A. | x=2, y=3 |
| B. | x=3, y=2 |
| C. | x=2, y=2 |
| D. | x=3, y=3 |
| Answer» C. x=2, y=2 | |