MCQOPTIONS
Saved Bookmarks
| 1. |
When the market price per kg of rice and wheat be in the ratio 3 : 2 , the monthly expenses of a family towards rice and wheat are in the ratio 5 : 6 . If the market price of rice and wheat becomes in the ratio 4 : 3 , what will be the ratio of expenses towards them ? (Assume that amount of rice and wheat consumed remains unaltered .) |
| A. | 20 : 29 |
| B. | 20 : 27 |
| C. | 18 : 25 |
| D. | 21 : 37 |
| Answer» C. 18 : 25 | |