MCQOPTIONS
Saved Bookmarks
| 1. |
To produce Product A 2 kg of material X at Rs 10 per kg is required . During February 800 units of Product, A were produced. Actual price paid for material X is Rs 9 per kg and total cost Rs 15,300. Determine material cost variance. |
| A. | Rs 700 favorable |
| B. | Rs 700 unfavorable |
| C. | Inadequate data |
| D. | None of the above |
| Answer» B. Rs 700 unfavorable | |