MCQOPTIONS
Saved Bookmarks
| 1. |
Rajan and Manu went to a market. Rajan bought 3 erasers and 5 pens for Rs 105 and Manu bought 4 erasers and 6 pens for Rs 130. What is the price of one eraser? |
| A. | Rs 25 |
| B. | Rs 20 |
| C. | Rs 10 |
| D. | Rs 19 |
| Answer» D. Rs 19 | |