MCQOPTIONS
Saved Bookmarks
| 1. |
Mabel bought two varieties of buns in the ratio 3 : 2 at USD 2 and 1.50 each respectively. She intends to make 25% profit. What should be the selling price per dozen? |
| A. | USD 30 |
| B. | USD 32 |
| C. | USD 27 |
| D. | USD 25 |
| Answer» D. USD 25 | |