MCQOPTIONS
Saved Bookmarks
| 1. |
Five bananas and four apples cost as much as 3 bananas and 7 apples. The ratio of the cost of one banana to that of one apple is? |
| A. | 3 : 2 |
| B. | 4 : 3 |
| C. | 3 : 4 |
| D. | 1 : 3 |
| Answer» B. 4 : 3 | |