MCQOPTIONS
Saved Bookmarks
| 1. |
At Madhuri Sweets, the cost of one kilogram of Kajukatli is 7 times the cost of a BundiLaddu. Suresh bought 2 kilograms of kajukatli and ‘N’ kilograms BundiLaddu. If he had bought 2 kilograms BundiLaddu and ‘N’ kilograms of Kajukatli, he would have spent only 60% of what he actually spent. Find the value of N. |
| A. | 1 |
| B. | 4 |
| C. | 6 |
| D. | 8 |
| E. | Can't be determined |
| Answer» B. 4 | |