MCQOPTIONS
Saved Bookmarks
| 1. |
5 mangoes and 4 oranges cost as much as 3 mangoes and 7 oranges. What is the ratio of the cost of one mango to that of one orange? |
| A. | 4:7 |
| B. | 7 : 4 |
| C. | 3 : 2 |
| D. | 2 : 3 |
| Answer» D. 2 : 3 | |